A babaszoba tervezése sokszor nagy kihívás a szülők számára, hiszen rengeteg bútorral és hasznos tárolóval találkoznak a boltokban. Míg az üzletben a bútor megfelelő méretűnek tűnik – szinte elveszik az áruházban – addig a szoba adottságait figyelembe véve kiderül, hogy csak szűkösen férnének el. Ezért is fontos a babaszoba gondos megtervezése, ezzel a blogbejegyzéssel az egyes elrendezési lehetőségeket és bútorméreteket kívánjuk számotokra bemutatni.
Gyorstalpaló leendő apukák számára
Alapvetően három fontos bútorelemet érdemes beszerezni induláshoz egy babaszobába. Ezek a kiságy, a pelenkázó komód, valamint a nagyszekrény.
A kiságy esetén alapvetően 2 méret terjedt el, az egyik a 60×120 cm-es babaágy, míg a másik a 70×140 cm-es kiságy. Létezik még a kombi babaágy is, ami egy pelenkázó komóddal egybeépített kiságy, amely esetén viszont a kiságy mérete 70×120 cm.
A pelenkázó komódok esetén a komód szélessége általában 75–95 cm között szokott lenni. Mélységét tekintve a komód nem mély – általában 40–50 cm között van – viszont a pelenkázó rész felszerelésével a mélység 30-40 cm-rel megnő.
A nagyszekrények esetén pedig érdemes megkülönböztetni a szélesebb, 3 osztású, illetve a keskenyebb 2 osztású szekrényeket. Míg az előbbiek általában 125-135 cm szélesek, addig az utóbbiak 90-100 cm között szoktak lenni.
A kérdés sok esetben az, hogy vajon a szoba méreteihez képest melyik bútorok férnek el, illetve milyen elrendezésben? Olvass tovább, mutatunk néhány példát.
Indulhat a tetrisz, mit hogyan forgassunk, hogy biztosan elférjünk…
Általában az apukák számára az izgalmas rész akkor kezdődik, amikor a szoba elrendezését kell megtervezni. Sokan vagyunk, akik játszottunk Legoval vagy Tetrisszel gyerekkorunkban, ilyenkor mindenkiből előtör egy kicsit a nosztalgia.
Mint már fentebb említettük, a Faktum gyerekbútorok pontosan akkora méretűek, mint ahogy a befoglaló méretek esetén feltüntetjük. Így a szoba elrendezése során két dolgot fontos mérlegelni. Egyrészt a szoba méretét, másrészt pedig, hogy a baba saját szobába vagy a szülők szobájába kerül?
Természetesen nem szabad megfeledkezni a tervezés során a szobában található kiálló kiegészítőkről sem. Ez esetben szegélyekre, padkára, esetleg belógó csővezetékekre érdemes gondolni, illetve az ajtóra és egyéb nyílászárókra. Az alábbi példákban az egyszerűség kedvéért ezektől most eltekintünk.
Nagy méretű szoba – 3 bababútorral
Nézzük is az első példát, ahol a baba külön szobát kap, ráadásul egy viszonylag nagyot, amely 16 négyzetméter. Tegyük fel, hogy a szobába a szülők egy 140-es kiságyat, egy pelenkázókomódot, valamint egy nagyszekrényt szeretnének berendezni. Ebben a példában a nagy hely miatt egy 3 osztású szekrény méreteit szemléltetjük:
- 140-es babaágy (140 x 70 cm)
- pelenkázó komód (86 x 48 cm)
- nagyszekrény (három osztású) (143 x 57 cm)
Mivel a szoba elég nagy, így a bútorok szinte bármilyen elrendezésben elhelyezhetők, hiszen egy négyzetes kialakítású szoba esetén a közel 4 méteres falon a bútorok egymás mellett is kényelmesen elférnek. Az alábbi ábra ezt az elrendezést szemlélteti. Mint látható, a 3 bútor mellett még bőven van lehetőség játéktárolók vagy egyéb kiegészítő bútorelemek elhelyezésére. A bútorok egymás mellett történő elhelyezését indokolhatja, hogy egyrészt a babaágy mellett mindig praktikus a pelenkázó komód – hiszen sokszor a két bútorelem között kell mozgatnunk a gyereket, másrészt pedig a nagyszekrény is jó szolgálatot tud tenni, ha az öltöztetéshez szükséges ruhák könnyen elérhetőek.
Leave a reply